copheasanthunter
Member
I was sitting here at my puter desk for some guy to on one of these threads to send out a picture of sumpen he made so I started figuring out how much money I need to bring with me. My wife walked in and saw what I was doing and she asked me how much each pheasant cost me. She said there is the cost of a license, gas there and back,611 miles each way, gas there, lodging, meals, shells, than she wanted to know what else is there and being kinda smarter tahn completely stupid I told her that was it.
Well she seen my calculator there and she started drilling me. Cost of license, I told her I already had one and it was paid for, online today, gas, well the diesel gets about 30 mpg, well that is what I told her. How many miles aroung trip. I told her 1200 miles, how much for diesel, well honey the service stations there are so glad to see non residents come they give us a break plus I get a militaty discount so it comes to about $2.22 a galoon. He hit those keys on th calculator and came up with $88.80 for that. She said that is not to bad. I told her about $20.00 a day for gas there but that is divided by 4 guys or $5.00 a day for 5 days. so now it is $108.80, I was really impressed on how fast she can use that calculator, but 30 years in retail helps. Than she asked about food, well honey we are taking turns fixing meals, I am making beef stew for 7 guys and it shouldnt cost over $20. , now $128.80. Lodging is $180. a night by 6nights is $1080 divided by 8 is $135. She said that is $262.00 now, what else, well honey maybe $25.00 for drinks. $287.00 she said. I said sweet heart that is everything. Now how many birds can you harvest, I told her 15 total. The fingers were going like a singer sewing machine refiguring, she said Jim that is 19.13 a bird, you know Jim that is not as bad as I thought. So you will only need about $350.00 RIGHT
what could I say.
Good thing I have been putting some aside, gotta go her she comes
Well she seen my calculator there and she started drilling me. Cost of license, I told her I already had one and it was paid for, online today, gas, well the diesel gets about 30 mpg, well that is what I told her. How many miles aroung trip. I told her 1200 miles, how much for diesel, well honey the service stations there are so glad to see non residents come they give us a break plus I get a militaty discount so it comes to about $2.22 a galoon. He hit those keys on th calculator and came up with $88.80 for that. She said that is not to bad. I told her about $20.00 a day for gas there but that is divided by 4 guys or $5.00 a day for 5 days. so now it is $108.80, I was really impressed on how fast she can use that calculator, but 30 years in retail helps. Than she asked about food, well honey we are taking turns fixing meals, I am making beef stew for 7 guys and it shouldnt cost over $20. , now $128.80. Lodging is $180. a night by 6nights is $1080 divided by 8 is $135. She said that is $262.00 now, what else, well honey maybe $25.00 for drinks. $287.00 she said. I said sweet heart that is everything. Now how many birds can you harvest, I told her 15 total. The fingers were going like a singer sewing machine refiguring, she said Jim that is 19.13 a bird, you know Jim that is not as bad as I thought. So you will only need about $350.00 RIGHT
what could I say.
Good thing I have been putting some aside, gotta go her she comes